Registered user
Pranešimai: 7
Užsiregistravo: 13 Bir 2006 08:31 pm
Miestas: Vilnius
KUPOLĖS 2009 Gathering <2009.06.19 - 22>
RASA (birželio 23 d.). Kiti šventės pavadinimai - Rasos, Kupolės, Kupolinės, Krešės, Joninės, Vainikai.
Birželio 21-22 d. yra astronominė vasaros pradžia, solsticija, vasaros saulėgrįža, tačiau trumpiausios metų naktys būna tarp 18 d. (pats ankstyviausias rytmetys) ir 23 d. (vėliausias saulėlydis). Taigi, šiuo metu šventės kulminacija yra paskutinę trumpiausią metų naktį, tačiau Rasos švenčiamos visą parą. Senovėje ši šventė trukdavo savaitę, dvi, ar net visą mėnesį - nuo Sekminių iki Petrinių (taigi, apdengdavo visą trumpiausiųjų naktų laikotarpį).
Šiaurėje saulėgrįžą nuo seno šventė latviai, lenkai, švedai, finougrų kilmės tautos - samiai, lapiai, suomiai, estai; trumpiausios metų nakties laužai buvo deginami ir pietuose - Alžyre bei Mauritanijoje bei rytuose - Libane, net Himalajuose. Latviams tai kone svarbiausia šventė, kurią jie vadina Janio diena, Žolių diena arba Lygo. Žodis lyguo lyvių kalboje reiškia 'tebūnie'! Kiekvienas lygavimas - tarsi magiška giesmė, konkrečiu laiku ir tinkamoj vietoj sudainuota, turi milžinišką poveikį. Lyguoti reikia pradėti pora savaičių prieš Jonines. Tuo laiku puošniai žydėdamos lyguoja pievos, laukai; latvių lyguo reiškia judėjimą iš aukštybių į žemę, saulės lygavimą, vaisingumo ritualo išpildymą.
Vainikus pradeda pinti jau nuo pavasarį sugeltonavusių pienių pievų. Jais apipina panamių ir kryžkelių kryžius per Šeštines ir Devintines, o jau vasaros saulėgrįžos metą vainikai puošia visus vartus. Vainikai ant galvų, vainikai metami į obels šakas per petį - iš kelinto karto užkibs, tiek metų mergausi. Vainikai plukdomi vandenais - su kuriuo suplauks, kurlink nuplauks...
Šiuo Rasos laiku mūsų kraštuose rugiai žydi, kaip liaudis sako, rasoja; o naktimis ir auštant pievose gausu rasos; saulė rytą tekėdama „šoka, rėdosi, dabinasi vainikais“. Ryškiausi šventės papročiai - rateliai aplink laužą, šokinėjimas per ugnį; kupoliavimas, vainikų pynimas ir burtai iš žolynų; apipinti vartai ir žolynais išpuoštos kartys, stebulės; vainikų ir ugnelių leidimas upe; budėjimas per naktį, paparčio žiedo ieškojimas; saulės sutikimas, prausimasis ryto rasoje, maudynės šaltiniuose, upėse, ežeruose saulei tekant.
Tekstas atkeltas iš http://www.vydija.lt/kalendorius/birzelis.htm